PRAWO JAZDY CZYLI NAUKA JAZDY I EGZAMIN NA PRAWO JAZDY WE WROCŁAWIU
- Nie ucz się przepisów ruchu drogowego na pamięć, staraj się zrozumieć praktyczne konsekwencje ich stosowania. Wyobrażaj sobie realizowanie ich w konkretnych sytuacjach drogowych.
- Ćwicząc manewry koncentruj się na rozpoznawaniu położenia w przestrzeni bryły samochodu (lewego i prawego boku, przedniego i tylnego zderzaka, ustawienia kół). Staraj się „wyczuć” wymiary samochodu. Unikaj kierowania pojazdem w oparciu o reguły typu : „pojawi się tyczka w połowie tylnej szyby to należy …”
- Planując z instruktorem kolejne jazdy staraj się , by początkowo odbywały się częściej ( np. co drugi dzień), a w późniejszym okresie nauki co 3-4 dni. Taki rozkład zajęć sprzyja prawidłowemu utrwalaniu ćwiczonych umiejętności.
- Jeśli po zakończeniu kursu, nie jesteś jeszcze pewny swoich umiejętności, weź dodatkowe lekcje – nie przystępuj do egzaminu z nastawieniem, że „może się uda”. Staraj się z instruktorem określić, które elementy jazdy masz opanowane dobrze, a które należy jeszcze poćwiczyć. ( Może warto wziąć kilka jazd u innego instruktora).
- W dniu egzaminu na prawo jazdy nie bierz dodatkowych lekcji. Bądź wypoczęty, staraj się tak zorganizować w tym dniu pozostałe zajęcia aby nie stanowiły dla Ciebie zbytniego obciążenia. Na egzamin nie zgłaszaj się w ostatniej chwili, miej rezerwę kilku minut na psychiczne przygotowanie się do czekającego Ciebie sprawdzianu.
- Traktuj egzamin na prawo jazdy jako sprawdzian swoich umiejętności, a nie jako „przeszkodę”, którą musisz pokonać aby zdobyć uprawnienia do prowadzenia pojazdu. Zadaniem egzaminatora jest dokonanie oceny jak sprawnie i pewnie możesz uczestniczyć w ruchu drogowym – od tego zależy Twoje i innych bezpieczeństwo.
- Nieudanego egzaminu nie odbieraj jako życiowej porażki czy złośliwości egzaminatora. Skup się na przekazywanych przez egzaminatora informacjach o błędach jakie popełniłeś. Pozwoli to na uzupełnienie Twoich umiejętności bezpiecznego prowadzenia samochodu.
Egzamin teoretyczny :
- Będziesz go zdawał korzystając ze specjalnie przygotowanego komputera – jego obsługa jest bardzo prosta nawet dla osoby, która nigdy nie miała kontaktu z tego typu urządzeniami. Egzaminator bardzo dokładnie wyjaśni działanie programu. Zanim rozpoczniesz egzamin możesz zawsze poprosić egzaminatora o dodatkowe wyjaśnienia.
- Musisz odpowiedzieć na 18 pytań, masz na to 25 minut – to naprawdę bardzo dużo czasu. Nie spiesz się , czytaj uważnie pytania – niektóre mogą być podchwytliwe. Pamiętaj, ze jest to test wielokrotnego wyboru – prawidłowa może być tylko jedna odpowiedź, dwie albo wszystkie trzy. W każdym momencie możesz wrócić do poprzedniego pytania i zmienić odpowiedź. Aby zdać egzamin możesz popełnić 2 błędy.
Egzamin praktyczny na placu manewrowym:
- Masz do wykonania zadania, które wielokrotnie na pewno realizowałeś w szkole nauki jazdy – przecież potrafisz je wykonać ! Skup się na poleceniach egzaminatora, nie spiesz się.
- Spokojnie przygotuj samochód do jazdy, sprawdź czy wykonałeś wszystkie konieczne czynności. Nie musisz się spieszyć. Jeśli zdarzy się, ze zgaśnie Ci silnik nie wpadaj w panikę, zdarza to się nawet doświadczonym kierowcom, gdy jadą po raz pierwszy nowym samochodem.
- Jeśli coś Ci się nie uda, masz zawsze drugą możliwość wykonania zadania. Jedynie „jazda po łuku” nie może być powtórzona – za wyjątkiem sytuacji kiedy samochód zatrzyma się na torze jazdy.
Egzamin praktyczny w ruchu drogowym
- Zaczyna się zawsze od przygotowania samochodu do jazdy – upewnij się, że wykonałeś wszystkie konieczne czynności : sprawdź czy zapiąłeś pasy, włączyłeś światła, zwolniłeś hamulec ręczny. Pamiętaj, żeby się nie spieszyć !
- Polecenia egzaminator będzie wydawał w taki sposób, że na pewno będziesz miał czas na ich wykonanie. Zawsze możesz jednak poprosić egzaminatora o powtórzenie polecenia, czy o wcześniejsze ich podawanie. Gdy nie zrozumiałeś polecenia nie bój się upewnić np. w którą drogę masz skręcić. Jeśli z jakichś powodów nie wykonałeś polecenia egzaminatora np. nie zdążyłeś zmienić pasa ruchu do skrętu w lewo, jedź zgodnie ze wskazaniami znaków drogowych, ale wyjaśnij egzaminatorowi powody swojego zachowania.
- Nie wpadaj w panikę jeśli zgaśnie Ci silnik samochodu, dopiero popełnienie dwa razy tego błędu powoduje nie zdanie egzaminu.
- Słuchaj uważnie uwag egzaminatora i staraj się je uwzględnić w dalszej części egzaminu np. nie jedź poniżej dopuszczalnej prędkości, ani jej nie przekraczaj, przy mijaniu zaparkowanych samochodów kontroluj zachowanie bezpiecznej odległości itp.
- Jeśli jednak nie zdałeś egzaminu spróbuj spokojnie wysłuchać oceny egzaminatora – będziesz wiedział na co musisz zwrócić uwagę przygotowując się do następnego egzaminu.
Źródło: WORD WROCŁAW